Open menu
04May2016

Notification of Activity

Every foreign capital company operating in Turkey and corporation with a liaison office in Turkey has to file a notification of activity in addition to other requested documents by submitting them to the Ministry of Economy either by hand or by return receipt requested mail each year, until the end of May.

ACTIVITY INFORMATION FORM FOR FOREIGN DIRECT INVESTMENTS

INFORMATION FORM REGARDING THE ACTIVITIES OF THE LIAISON OFFICES

Written by Selma Kıy, Posted in Taxation Law

  • Bilgilendirme Metni!

    Bu makalede yer alan içerikler yalnızca bilgilendirme amaçlı olup CottGroup® firmalarına ait bir hizmettir. Kaynak gösterilmeden iktibas edilemez. Makalenin hazırlanmasında gerekli özen ve dikkat gösterilmiş olmakla birlikte; CottGroup® ve üye şirketleri, işbu genel çerçevede bilgi veren ve yorum içerebilen makaledeki bilgilerin yanlışlık veya eksikliklerinden kaynaklanabilecek hiçbir sorumluluğu kabul etmemekte olup bu bilgilerin güvenilirliği nedeniyle oluşabilecek herhangi bir zarardan sorumlu tutulamaz.

    Her bir somut olaya ilişkin olarak, her koşulda özel olarak profesyonel bir danışmana başvurmanız tavsiye edilir. Lütfen duyuru ile ilgili işlem yapmadan önce müşterimiz iseniz müşteri temsilcinizden, değilseniz bir uzmandan görüş alınız.

About The Author

Selma Kıy

Certified Public Accountant - SMMM
Our services continue..

Due to the Covid-19 Coronavirus pandemic to secure the health of our employees our business operations are held remotely until further notification. CottGroup® will have its business processes carried out efficiently and smoothly thanks to our BCP plans and strong technological infrastructure. As always, our customers and business partners will be able to reach us via our phones and e-mails.