Open menu
25July2023

Amendment to VERBIS Registration Obligation Criteria

Amendment to VERBIS Registration Obligation Criteria

Decision No 2023/1154 was published in the Official Gazette No 32259 on the date of July 25, 2023, regarding the amendment of the exception criterion for the VERBIS registration obligation.

  • Within the scope of the Decision, the "total annual financial balance sheet" from the VERBIS registration obligation criteria was changed from 25 million Turkish liras to 100 million Turkish liras.
  • According to the Decision, legal entities that meet the criteria of being obliged to register VERBIS with a total annual financial balance sheet of 100 million Turkish liras have become VERBIS registration obligations.
  • The decision was published in the Official Gazette No. 32259 on July 25, 2023 and entered into force on the day it was published.

You can reach the Official Gazette regarding subject here (In Turkish).

Should you have any queries or need further details, please contact your customer representative.

Author CottGroup Hukuk ve Mevzuat Ekibi, Category Personal Data Protection Law

  • Bilgilendirme Metni!

    Bu makalede yer alan içerikler yalnızca bilgilendirme amaçlı olup CottGroup® firmalarına ait bir hizmettir. Kaynak gösterilmeden iktibas edilemez. Makalenin hazırlanmasında gerekli özen ve dikkat gösterilmiş olmakla birlikte; CottGroup® ve üye şirketleri, işbu genel çerçevede bilgi veren ve yorum içerebilen makaledeki bilgilerin yanlışlık veya eksikliklerinden kaynaklanabilecek hiçbir sorumluluğu kabul etmemekte olup bu bilgilerin güvenilirliği nedeniyle oluşabilecek herhangi bir zarardan sorumlu tutulamaz.

    Her bir somut olaya ilişkin olarak, her koşulda özel olarak profesyonel bir danışmana başvurmanız tavsiye edilir. Lütfen duyuru ile ilgili işlem yapmadan önce müşterimizseniz müşteri temsilcinizden, değilseniz bir uzmandan görüş alınız.

About The Author

/tr/mevzuat/item/verbis-kayit-yukumlulugu-kriterinde-degisiklik

Other Legislation